Chceš spřátelit ?? → PODMÍNKYToto je oznámení hlavně pro SB, jestli chtějí nadále mými SB zůstat, tak ať si mě přidají na mém druhém blogu, protože tady už mě prakticky nezastihnou.
Není to definitivní konec, rušit to tady nebudu, ale prostě se k blogu vrátím, až budou nějaké pořádné novinky. Takže zatím pauza :)

Reise, Reise (2004)

8. listopadu 2009 v 18:10 | Klaara |  Rammstein - diskografie
1.Reise, Reise
2.Mein Teil
3.Dalai Lama
4.Keine Lust
5.Los
6.Amerika
7.Moskau
8.Morgenstern
9.Stein um Stein
10.Ohne Dich
11.Amour

Německý projekt Rammstein se ve druhé polovině 90. let postaral o poměrně příjemné zpestření hudební scény, kdy svým pojetím pop-metalu lehce občerstvil celkovou hudební stagnaci té doby. Mnozí skupinu rádi zařazují do škatulky industrial, s nímž mají Rammstein opravdu jen velmi málo společného a tak se samozřejmě jedná o zavádějící, až nesmyslný údaj. Přestože Rammstein vydali v letech 96 a 98 dvě poměrně kvalitní alba Herzeleid a Sehnsuht, do podvědomí masové veřejnosti se dostali spíše až díky svým kontribucím na zásadní filmové originální soundtracky. Nejprve 2 jejich skladby umístil Trent Reznor na soundtrack k Lynchově filmu Lost Highway a po té jejich pecka Du Hast našla své místo na soundtracku ke kultovnímu Matrixu. V roce 2001 pak vyšlo album Mutter, které už jelo mainstreamovým proudem, klipy byli pravidelně rotovány na MTV, nicméně stále neztratilo nic z toho, co Rammstein zdobilo v minulosti.
O 3 roky později vychází nové album Reise, Reise. Čekat od aktuálního alba něco odlišného nebo jiný styl, by bylo asi dost naivní, takže hned úvodní a zároveň také titulní skladba Reise, Reise, vám doručí přesně to, na co jste od Rammstein zvyklí. S jedinou vyjímkou, chybí tomu něco, co by na vás zapůsobilo, máte pocit, že posloucháte něco, co už jste v minulosti slyšeli. Podobně je na tom i další skladba Mein Teil, která jakožto pilotní singl brázdí média už nějaký ten pátek. Jako plus bych označil poměrně psychopaticky znějící vokál Tilla Lindemanna, což jednoznačně podpruje i jeho vzezření ve videoklipu. Třetí Dalai Lama je jeden z mála songů na albu, které bych se nebál označit jako opravdu kvalitní, což pravděpodobně bude mít na svědomí piano, které se zde objeví jako příjemné zpestření mezi všudypřítomnými stejně znejícími guitar riffy. Další Keine Lust a především pak Los nejsou ničím jiným, než šedivým průměrem, začnete si zde také všímat jednoho z hlavních nedostatků celého alba. Tím je téměř kompletní ignorace elektroniky, která podle mě předcházející alba velmi hezky zdobila. Ne že by se na Reise, Reise vůbec neobjevila, jedná se ale o její opravdu znatelnou redukci, která celému albu citelně uškodila.
Další dvojice skladeb Amerika a Moskau je jednoznačně nejkontroverznější částí alba. Nejprve si ve druhém singlu k albu poslechnete názor Rammstein na tzv. Amerikanizaci, kterou má mimo jiných na svědomí Mickey Mouse a Coca Cola. Co je ale podstatné, že to od Rammstein uslyšíte z části v angličtině, což je jev vskutku revoluční. Poté si poslechnete ruskou hymnu Moskau, které dominuje refrén zpívaný hlasem ruského wannabe lesbian projektu TATU. Myslím, že už vůbec samotná existence této spolupráce snad hovoří za vše a nepotřebuje jakýkoliv komentář.
Po klasicky Rammstein style strukturovaném Morgenstern následuje závěrečná trojice skladeb Stein Um Stein, Ohne Dich a finální Amour. Všechny 3 songy se nesou v převážně poklidném tempu, což rozhodně není na škodu. Nicméně umístění 3 pomalejších kousků na konec alba vám potvrdí dost intenzivní nudu, kterou až na několik vyjímek zažíváte při poslechu vlastně celého Reise, Reise.

Od nového alba jsem neočekával žádné zázraky, ale i přesto mě dokázalo značně zklamat. Všechny 3 předchozí alba jsou podstatně lepší. Rázná syrovost a impulz debutu Herzeleid, nebo elektronická prošpikovanost alba Sehnsucht, nabízející pecky typu Du Hast nebo Tier se zde jednoduše nekoná. Mutter šlo sice už těžce do mainstreamu, ale stále zde byli skladby jako Links 2 3 4, Sonne nebo Ich Will, které album dokázali vyhrabat ze šedivého průměru. Nic takového Reise, Reise prostě nemá. Myslím, že sami Rammstein vědí, že tentokrát se to jednoduše nepovedlo a ani úchylné klipy to tentokrát nezachrání. Bez debat zatím nejhorší album diskografie Rammstein. Vzhledem k tomu, že ani ta předchozí nebyla až tak skvělá, se jedná o poměrně smutný fakt. Pokud ale máte rádi němčinu, přičtěte si k závěrečnému hodnocení 5\10 jeden bod navíc.

(teenage.cz)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama